Furoncle

Jak leczyć czyraki

Furoncle Jak leczyć czyrakiMianem czyraka zwykło się określać zapalenie okołomieszkowe, charakteryzujące się wytworzeniem czopa martwiczego. Czyli, potocznie mówiąc, ropień. W zależności od ilości i charakteru krosty, wyróżnia się czyraczność (występowanie mnogie) oraz karbunkuł (występujące blisko siebie czyraki łączące się w jeden); ten drugi występuje głównie na karku.

PRZYCZYNY

Czyraki powstają na skutek działalności bakterii gram-dodatnich, czyli gronkowców. Warto zaznaczyć, że osoby zakażone gronkowcem nie są w stanie się z niego wyleczyć. Powstawaniu czyraków sprzyjają również choroby przemiany materii, takie jak cukrzyca, choroby nerek, niedobory immunologiczne czy ogólne wyniszczenie organizmu.

LECZENIE

W tym wypadku leczenie opiera się jedynie na kompresach ichtiolowych lub innego typu okładach wyciągających. W ciężkich przypadkach stosuje się chirurgiczne nacięcia czyraków po wytworzeniu się czopa martwiczego. Leczenie antybiotykami stosuje się w przypadku czyraczności.

Odnośniki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>