iStock_000002789321XSmall_1

Jak leczyć nerwice

nerwica Jak leczyć nerwiceNerwice, a właściwie zaburzenia nerwicowe, należą do grupy zaburzeń psychicznych o bardzo zróżnicowanej symptomatyce, określanej mianem „zespołów dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania” – wszystkie zjawiska występują jednocześnie i są ze sobą silnie powiązane. W dzisiejszej psychiatrii termin „zaburzenia nerwicowe” nie funkcjonuje, w klasyfikacji ICD-10 zastąpiono go terminem „zaburzenia lękowe”.

Charakterystyczną cechą nerwic jest tzw. zachowany sąd realizujący – oznacza to, że chory bardzo często jest świadom absurdalności swoich objawów (np. fobii czy natręctw) oraz braku ich racjonalnych podstaw, a jednak przeżywa związany z nimi lęk. Właśnie ta cecha odróżnia w dużej mierze nerwicę od psychozy.

Objawów nerwicy są dziesiątki. Wśród najważniejszych można wymienić te obecne w kontaktach międzyludzkich (perfekcjonizm, egocentryzm, uzależnienie), objawy somatyczne (np. braki czucia, urojone stany chorobowe, przewlekłe bóle napięciowe, zaburzenia równowagi, napady drgawkowe), zaburzenia funkcji poznawczych (problemy z koncentracją i pamięcią, derealizacja rzeczywistości, natręctwa myślowe i ruchowe) oraz zaburzenia emocji (fobie, napady lękowe, apatia, anhedonia, przygnębienie, bezsenność).

PRZYCZYNY

Wszystkie zaburzenia umysłowe mają to do siebie, że ich geneza jest zagmatwanym procesem akcji-reakcji. Nie inaczej działają nerwice, opierające się na dodatnim sprzężeniu zwrotnym objawów. Sprowadza się to do relacji lęk-objawy: lęk wpływa dodatnio na stany wegetatywne, które z kolei pogłębiają lęk. U źródeł nerwic leżą nierozwiązane i nieuświadomione konflikty wewnętrzne, bardzo często oparte na linii:

aspiracje<->możliwości<->potrzeby<->obowiązki<->pragnienia<->normy społeczne.

Nerwica aktywuje się w momencie, w którym słaba psychicznie jednostka zostaje poddana presji sytuacji wymagającej od niej funkcjonowania sprzecznego z nieuświadomionymi tendencjami. W rzeczywistości, właściwie wszystko może stać się przyczyną wystąpienia nerwicy.

LECZENIE

Ogólnie przyjętą metodą leczenia nerwic jest psychoterapia, pozwalająca choremu na uświadomienie sobie swoich wewnętrznych konfliktów i przerwanie mechanizmu błędnego koła. Równie często stosowana jest farmakoterapia, opierająca się przede wszystkim na lekach anksjolitycznych (np. w lęku napadowym lub sytuacji nie pozwalającej na przeprowadzenie psychoterapii) oraz antydepresantach.

Odnośniki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>